İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Çankiri Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

İl AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI. 15 Ocak 2018

Türkiye Afet Müdahale Planı'nın Yerel Düzeye uyarlanması çalışmaları kapsamında Çankırı İl Afet Müdahale Planı hazırlanarak Başbakanlık AFAD Başkanlığına uygun görüşe sunulabilmesi için Vali Yardımcısı V. Musa GÖKTAŞ’ın başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı düzenlendi.

Çankırı Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurul Üyeleri katıldı.

Düzenlenen toplantı, Çankırı AFAD İl Müdürü Hasan Sait KORKUTATA’nın açılış konuşmasıyla başladı. KORKUTATA “ İl Afet Müdahale Planı Kapsamında 2017 yılında yapılan çalışmalardan bahsetti. Komisyon üyelerine Planların son durumu hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Planların yürütülmesine AFAD tarafından başlatılan O Kahraman Benim Projesi kapsamında çalışmaları yürütülen gönüllü ekiplerden de yararlanılacaktır” dedi. Açılış konuşmasının ardından Vali Yardımcısı V. Sn. Musa GÖKTAŞ “Çankırı ili  ciddi deprem tehlikesi altında olan illerdendir. 3 aktif fay ilimiz sınırlarından geçmektedir. Bu nedenle depremlerin sık yaşandığı illerden biriyiz” dedi. Sn. GÖKTAŞ daha sonra konuşmasında “Afet planlarının çok eskilerden de yapılmaktadır. Planlarda yazılı olan şeyler değil zihnimize yazdığımız plan önemli. Türkiye Afet Müdahale Planının da asıl amacı budur. Afet anında kimin ve hangi kurumun ne yapacağını nasıl hareket edeceğini uygulamalarla pekişmiş bir şekilde benimsetmektir” dedi. Sn. GÖKTAŞ’ın konuşmasının ardından Çankırı İl Afet Müdahale Planını; İl Plan koordinatörü, Planlama, Zarar azaltma ve İyileştirme Şube Müdürü Abdullah ÖZÇELİK sunum eşliğinde katılımcılara anlattı. ÖZÇELİK yaptığı sunumda Planın 4 bölümden oluştuğunu belirterek Planın hazırlanmasına temel olan senaryo, Yerel Düzey Hizmet Gruplarının görev ve sorumlulukları ile ana ve destek çözüm ortakları, afet sonrası için korunaklı alanlar, hizmet gruplarının konuşlanacağı alanlar ve önemli nokta tesislerini gösteren haritalar, Müdahale aşamaları ve seviyeleri, Afet anında destek olunacak iller ve destek alınacak iller hakkında bilgiler verdi.

Yapılan bilgilendirmelerin ardından; Hazırlanan Çankırı Afet Müdahale Planının uygun görüş için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına gönderilmesine karar verildi.

Ayrıca Çankırı Afet ve Acil Durum Müdahale Planı eklerinden, 26 adet Hizmet grubu operasyon planlarının 2017 yılı güncelleme çalışmalarının yapıldığı belirtilerek Çankırı AFAD tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra Mart ayında düzenlenecek olan Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu 2. Toplantısında onaylanarak yürürlüğe gireceği belirtildi.